Czas pełni istotną rolę w życiu każdego człowieka. To w końcu on odmierza długość dnia i nadaje codzienności pewnych cyklów. Punktualność w tym wszystkim to znamienna dobrego wychowania i szacunku dla drugiej osoby oraz jego czasu. W jej zachowaniu pomaga zegarek, a najbardziej zegar atomowy, który jest uważany za najdokładniejszy licznik minut na wszystkich strefach czasowych.
Czas podzielony na strefy
Ziemia podzielona jest według odpowiednich stref czasowych, czyli obszaru wytyczonego średnio co 15°, który rozciąga się południkowo między biegunami. W tych strefach obowiązuje jednakowy czas. Strefy czasowe zostały wprowadzone w roku 1884, a wymyślone zostały przez Sandforda Fleminga, który miał na uwadze fakt, iż ludzie coraz więcej podróżują i szybciej się przemieszczają, a taki podział miał w odpowiedni sposób dostosować cykl dnia i nocy. Ostatecznie świat podzielono na 24 obszary i taki system funkcjonuje do dziś. Stosowanie stref czasowych wydaje się być logicznym posunięciem, ale istnieją przeciwnicy dzielenia świata na takie obszary. Zarzucają oni temu systemowi przestarzały mechanizm, który wręcz utrudnia podróżowanie, gdyż zmusza do ciągłego liczenia i dostosowania się do czasu strefy, w której aktualnie się znaleźli. Owe liczenie i zastanawianie się nad tym, która właściciele jest godzina w danym miejscu, faktycznie może przysporzyć problemów. Między innymi z tego też powodu powstały niezwykle precyzyjne zegary atomowe.
Czym jest zegar atomowy?
Współczesne technologie pomagają w określeniu odpowiedniego czasu. Zaawansowane zegarki, smartfony, tablet, których system potrafi automatycznie dostosować aktualny czas w danym państwie. Żaden z tych czasomierzy i zegarków nie jest tak aktualny jak zegar atomowy. Jego działanie oparte jest na szybkości przejścia elektronów między powłokami w atomie. Te najnowocześniejsze rozwiązania bazują już na bardziej zaawansowanej fizyce, w których wykorzystuje się związki cezu w różnych poziomach energetycznych. Dla prostego człowieka system działania zegarów atomowych może wydawać się mechanizmem skomplikowanym, niemniej chodzi o to, by czas był jak najbardziej precyzyjny.
Przyjmuje się, że najdokładniejszym zegarem atomowym na świecie jest ten, który znajduje się w National Physical Laboratory. To jeden z tych zegarów, według którego regulowane są czasomierze na całym świecie. Według obliczeń ustalono, że zegar ten posiada jednosekundowy margines błędu (do przodu lub do tyłu) i o ten niewielki czas może spóźnić się lub przyspieszyć raz na 138 milionów lat. Ten brytyjski zegar ścienny, który jest przykładem niezastąpionej punktualności, udowadnia, iż zegary atomowe rzeczywiście są tymi najlepszymi.
Mikrosekundowe opóźnienia
Zegary atomowe używa się od roku 1949 i już wtedy uważano je za bardziej precyzyjne niż te kwarcowe. Nowoczesne zastosowania ten fakt tylko potwierdzają, bo szacuje się, że tradycyjne zegary atomowe mogą mieć odchylenie dokładności w skali roku na poziomie mikrosekund.
Działanie zegarka atomowego polega na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości, a ta najnowsza technologia dotycząca tych zegarów z wykorzystaniem techniki wzorca cezowego pozwala na określenie, iż dokładnie po upływie 9 192 631 770 cykli mija jedna sekunda.
Żaden zegarek na świecie nie jest dokładny tak, jak zegar atomowy, a to czyni go absolutnym liderem punktualności i doskonałości.