Jak skalibrować barometr?

2021-05-05

Barometr to bardzo przydatne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu. Aby mieć pewność, że sprzęt będzie prawidłowo funkcjonował i pokazywał właściwe ciśnienie, należy go odpowiednio skalibrować. W jaki sposób to zrobić? Wyjaśniamy w poniższym wpisie.

Kalibracja barometru mechanicznego

Na czas magazynowania i transportu nowe, nieużywane barometry mechaniczne najczęściej znajdują się w stanie zablokowanym, co zabezpiecza je przed zmianami temperatury, wstrząsami itp. Dlatego przed pierwszym użyciem urządzenia należy dokonać kalibracji. Kalibracje warto również wykonywać później okresowo, ponieważ różnego rodzaju obciążenia termiczne lub mechaniczne mogą mieć wpływ na poprawność wskazań urządzeń.

Modele tego typu posiadają zwykle mechanizm do kalibracji umieszczony w tylnej części urządzenia. Kalibracji należy dokonać, przekręcając specjalną śrubkę kalibracyjną w prawą stronę. Następnie trzeba ustawić właściwą wartość ciśnienia dla konkretnej lokalizacji, czyli miejsca, w którym będzie używany barometr. Wartość tę można odczytać, korzystając np. z profesjonalnych serwisów pogodowych w internecie, ewentualnie sprawdzając ją na instrumencie referencyjnym.

Warto przy tym pamiętać, że ciśnienie atmosferyczne, które trzeba ustawić, to ciśnienie względne, czyli zredukowane do poziomu morza.

Kalibracja barometru cyfrowego

Dużą popularnością cieszą się barometry cyfrowe. Ich kalibracja oraz obsługa są bardzo proste. Większość barometrów cyfrowych została już skalibrowana fabrycznie. Znając jednak prawidłowe ciśnienie dla poziomu morza albo rzeczywistą wysokość, na jakiej aktualnie znajduje się użytkownik, można wprowadzić dokładne dane.

Niektóre urządzenia, np. nowoczesne elektroniczne zegary lub zegarki na rękę, mają wbudowaną funkcję barometru. Dzięki dostępowi do internetu pozwalają na automatyczną kalibrację urządzenia przy użyciu systemu GPS. Urządzenie lokalizuje użytkownika, a następnie na podstawie owej lokalizacji ustala właściwą wysokość ciśnienia i bieżącą wysokość, po czym dokonuje kalibracji.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 674 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Serdecznie polecam
2024-05-12
Bardzo Pozytywna
pixel